«Den gamle lasteren har nå gått i over
11 000 timer med svært lite reparasjoner.»

Oddmund Grønseth, grunnlegger og maskinfører
Grønseth Maskin AS

Ny og gammel hjullaster i full drift hos Grønseth Maskin AS

Firmaets første Hitachi hjullaster har nå rundet 11 000 timer, nå er en ny Hitachi ZW310-7 også kommet inn i maskinparken hos entreprenøren på Gjemnes.

Det startet i 1970

I 1970 var Oddmund Grønseth 19 år og kjøpte seg en traktormaskin. Blant de første oppdragene var grøfterensing. Etter hvert ble det Brøyt og lastebil. Det hele ballet på seg og i raskt tempo. I dag er det sønnene Kurt og Ole Jonny som har overtatt eierskapet i bedriften, men Oddmund er fortsatt med som maskinfører.

Vi møter han i deres lokaler på Høgset i Gjemnes kommune i Møre og Romsdal som de flyttet inn i 2006. Oddmund husker dessuten svært godt da bedriften bestemte seg for å investere i en Hitachi laster tilbake i 2011. Hjullasteren, en ZW310, har nå drøyt 11 000 timer på telleren og er i full aktivitet i bruddet på Høgset.

«Det var mye på grunn av behovene vi hadde og så var det litt med hensyn til levering. Og så husker jeg at vi synes prisen var meget god. Det har vært svært lite reparasjoner opp gjennom årene på denne og den har gått jevnt. Og flere timer skal det bli. Den har flere gode timer igjen denne her og» smiler Grønseth.

Fin størrelse

Selv om den nye ZW310-7 lasteren kom inn i maskinparken for over et år siden, har bedriften valgt å beholde den gamle ZW310 lasteren. «Vi har beholdt denne og ja, for vi har rett og slett behov for begge. Vi må ha denne størrelsen på grunn av lastehøyden på lastebilene våre. Så det må bli en 25-tonner for å kunne opprettholde både lastemasse og lastehøyde» nikker Grøseth.

Mens den gamle lasteren er i full drift på Høgseth, er den nye lasteren plassert ute på bedriftens knuseverk på Averøya. Det er derfor ikke mange timer Oddmund selv har fått bak rattet på den nye maskinen, men han har fått testet den et par ganger: «Det er selvfølgelig skjedd mye, blant annet inni hytta og med hensyn til støy. Likevel er jeg så vant med «gamle-maskina» og jeg har alltid syntes den er god jeg» smiler han.

«Den er fremfor alt en oversiktlig laster og så er det fint med joystick styringen på den, den er veldig behagelig for ryggen. Jeg sitter godt. Så jeg synes den gamle er bra også jeg, men jeg ser jo at det er skjedd fine endringer på den nye serie også».

Allsidig og erfaren kar

Det er virkelig en erfaren kar vi har foran oss. Etter så mange år bak både ratt og spaker har Oddmund en klar formening om sine preferanser: «Jeg har jo kjørt alt mulig av maskiner, men det er nok gravemaskin som jeg har kjørt mest. Og som jeg liker best. Lastebil blir litt for monotont, men det er helt fint å veksle litt. Det er klart på vinteren er det mye brøyting og da blir det jo mye bil. Jeg trives veldig godt i bransjen også. Jeg har ikke tenkt å gi meg, så jeg er med for det meste ja» smiler han med et glimt i øyet.

Avslutningsvis lurer vi selvfølgelig på hva han synes har vært den største endringen siden han startet i bransjen i 1970 – og svaret kommer kontant: «Den største forskjellen fra når jeg begynte er nok det faktum at maskinene nå har utviklet seg enormt. Huff – jeg tenker på alle de gamle maskinene før i tiden. Det var jo mange som var uten tak og man satt og frøs. Så utviklingen på maskinsiden har jo vært helt enorm» avslutter den erfarne maskinentreprenøren før han hopper tilbake inn i hytta.

Her finner du vårt maskinutvalg
Ønsker du et godt tilbud?
Følg oss i sosiale medier
Kundehistorier
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search